7 kroków do pięknych włosów

7 kroków do pięknych włosów, czyli pielęgnacja dla początkujących
Od czego zależy wygląd włosów? Rzecz jasna geny mają znaczenie, bo to od nich zależy, czy mamy bujne, rude loki, czy może proste blond włosy, albo kasztanowe fale. Także skłonność do łysienia jest w pewnym stopniu dziedziczna. Ale już to, czy włosy są matowe, czy błyszczące, czy są sprężyste i dobrze nawilżone to wyłącznie nasza zasługa. Dlatego dość wymówek! Czas zawalczyć o idealne włosy. Oto 7 kroków, które doprowadzą Cię do celu.
1. Mycie kluczem do sukcesu
Mycie włosów? Cóż może być prostszego – powiecie pewnie. A tymczasem podczas zwykłego mycia głowy można popełnić wiele błędów, które później sprawiają, że powstaje pytanie: co się stało z moimi włosami?! Jak dobrze myć włosy? Podstawowa sprawa to odpowiednia częstotliwość. To nieprawda, że włosy koniecznie trzeba myć codziennie. Jeśli się silnie przetłuszczają, rzeczywiście jest to niezbędne. Ale dla włosów przesuszonych czy mocno zniszczonych jest to dodatkowe osłabienie. A poza tym wystarczy tylko pomyśleć, ile czasu zaoszczędzimy, jeśli zaczniemy myć włosy rzadziej…
Klucz do sukcesu to też wybranie dobrego szamponu. Co to oznacza? Kosmetyk powinien mieć jak najprostszy skład, bo rolą szamponu jest wyłącznie oczyszczanie skóry głowy i włosów i przygotowanie ich do dalszych etapów pielęgnacji. Dlatego unikaj preparatów typu „dwa w jednym”. Czytając skład szamponu, zwróć też uwagę, czy nie zawiera on silikonów, które nadmiernie obciążają włosy i negatywnie wpływają na ich wygląd. Dobrze, jeśli ich bazą są naturalne składniki. Na rekomendację zasługuje m.in. szampon Harmony Morphosis firmy Framesi – delikatny, naturalny i skutecznie oczyszczający.
Nawet najlepszy szampon nie pomoże jednak, jeśli zapomnisz o odpowiedniej technice mycia. Pamiętaj, że dla włosów wyjątkowo ważne jest delikatne traktowanie. Masuj skórę głowy szamponem, nie szoruj jednak i nie pocieraj włosów. Unikaj też zbyt gorącej wody. Złota zasada to konieczność mycia strumieniem wyraźnie chłodniejszej wody, która sprawi, że łuski domkną się, a włosy będą nie tylko zdrowe, ale też zyskają blask.
2. Odżywianie
Szampon służy do oczyszczania, a kolejny krok w pielęgnacji włosów to odżywianie. Po każdym myciu zaaplikuj dobraną do potrzeb Twoich włosów odżywkę, na przykład nawilżającą Green Real Moisture marki Goldwell. Pozostaw ją na włosach przez kilka minut, by wchłonęły się składniki odżywcze, po czym spłucz ciepłą wodą. Zajmuje to niewiele czasu, rewelacyjnie wpływa na wygląd włosów. Regularne używanie odżywki rozwiązuje też problemy z rozdwajającymi się końcówkami i szorstkimi, trudnymi do rozczesania włosami.
3. Kuracje do zadań specjalnych
Regularne stosowanie odżywek to podstawa, ale włosy potrzebują też czegoś więcej. Raz w tygodniu czas na kurację do zadań specjalnych. Maska lub serum zawierają więcej składników odżywczych niż klasyczna odżywka, zwykle ma też bogatszą konsystencję. Najlepiej po nałożeniu kosmetyku na włosy owinąć głowę ręcznikiem, by pod wpływem ciepła włosy wchłonęły więcej potrzebnych składników.
Kuracje do zadań specjalnych przydadzą się też, by rozwiązać specyficzne problemy z włosami, na przykład ich nasilone wypadanie. Wówczas każdego dnia należy wcierać w skórę głowy zawartość specjalnej ampułki, by wzmocnić cebulki włosów i zahamować łysienie. Jeśli masz skłonności do wypadania włosów, sięgaj po taką kurację profilaktycznie dwa razy w roku – wiosną i jesienią – bo wtedy włosy są najbardziej osłabione.
4. Dokarmianie od środka
Na nic jednak kosmetyki i pielęgnacja, jeśli włosy nie zostaną odpowiednio odżywione od środka. Recepta na piękne i mocne włosy to przede wszystkim różnorodna i prawidłowo zbilansowana codzienna dieta. Nie może w niej zabraknąć chudego białka, zdrowego tłuszczu i złożonych węglowodanów, których najlepszym źródłem są pełnoziarniste produkty. To, czego musisz dostarczyć włosom, to przede wszystkim witaminy z grupy B, a także krzem, potas i miedź – te witaminy i minerały są najważniejsze.
Suplementy diety wzmacniające włosy nie powinny zastępować odpowiedniego jadłospisu, ale warto po nie sięgnąć, gdy włosy są osłabione i widać, że wymagają dodatkowego odżywienia. Możesz też wypróbować naturalne metody, takie jak picie rozpuszczonych w mleku drożdży, czy zalanego gorącą wodą zmielonego siemienia lnianego. Warto jednak pamiętać, że ani suplementy diety, ani naturalne specyfiki nie działają błyskawicznie. Efektów można oczekiwać najwcześniej po sześciu tygodniach regularnego stosowania, a w pełni ujawnią się po trzech miesiącach kuracji.
5. Po pierwsze: nie szkodzić
Włosy najbardziej potrzebują umiaru, a szkodzi im wszelka przesada: używanie zbyt wielu kosmetyków i zbyt mocnych preparatów, za bardzo intensywna stylizacja, za gorące powietrze podczas suszenia… Warto o tym pamiętać i w pielęgnacji kierować się zasadą złotego środka.
6. Dobre akcesoria
Pielęgnacja włosów powinna być jednocześnie przyjemna i skuteczna. Dlatego potrzebujesz odpowiednich akcesoriów. Jakich? Oto dwie najbardziej potrzebne rzeczy:
- Dobra szczotka do włosów. Najlepiej z naturalnego włosia służąca do szczotkowania i oczyszczania włosów oraz masażu skóry głowy i drewniana, z łagodnie zakończonymi kołkami, którymi rozczeszesz włosy. Zamiast niej możesz też użyć grzebienia. Unikaj natomiast akcesoriów metalowych, bo mogą poranić skórę i naruszyć strukturę włosów.
- Suszarka z regulacją temperatury i jonizacją powietrza. Taki model gwarantuje, że nawet częste suszenie nie zniszczy Twoich włosów. Daje też nieograniczone możliwości stylizacyjne i uzyskanie efektu jak w salonie fryzjerskim.
7. U fryzjera
Regularne wizyty u fryzjera to nie tylko relaks, ale też niezbędny element pielęgnacji, która prowadzi do idealnych włosów. Najważniejsze jest systematyczne podcinanie końcówek, co zapobiega ich rozdwajaniu się. U fryzjera warto też – w razie potrzeby – skorzystać ze specjalnych kuracji regenerujących i wzmacniających włosy. Preparaty dostępne w salonach fryzjerskich są bardziej skoncentrowane, więc ich działanie jest silniejsze i bardziej długotrwałe.
To wszystko wydaje się skomplikowane? Tylko tak wygląda na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości wystarczy tylko wyrobienie odpowiednich nawyków, by prawidłowa pielęgnacja włosów stała się prawdziwą przyjemnością. A efekty na pewno będą tego warte!


Z tym 7 punktem niekoniecznie się zgadzam, ponieważ ja sama podcinam końcówki w domu, nie byłam u fryzjera ponad 3 lata i włosy urosły dość sporo. 3 lata temu miałam włosy po ramiona, dziś mam po pas i nie zamierzam się wybrać w przyszłości do fryzjera na podcięcie końcówek, chyba że na farbowanie

1 komentarz :

  1. Niby siedzę w blogach od dwóch lat, ale dopiero teraz zaczęłam dbać o swoje włosy. I poznałam nowy sposób mycia włosów. Odżywka Mycie Odżywka. Mam wrażenie, że po tym mniej się niszczą. I olejowanie oczywiście :)

    Bardzo spodobał mi się Twój blog i dodaję go do listy obserwowanych :)
    Zapraszam na rozdanie :)
    I am Journalist

    OdpowiedzUsuń

life and calm © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka